ریشه های شلوار جین

کلمه “جین” از کجا آمده است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

قدمت شلوار جین به سال 1567 با معرفی کلمه “ژنوئز” یا “ژن” برای توصیف شلوارهای جناغی ضخیم که توسط ملوانان بازرگان از شهر ساحلی جنوا ایتالیا می پوشند، بازمی گردد .

کلمه جین از کجا آمده است؟

قدمت جین به قرن هفدهم باز می گردد. سرژ دی نیمز که در Nîmes، فرانسه ساخته شد، یک پارچه جناغی نخی از پشم و ابریشم بود. بعدها به سادگی به عنوان “جین” شناخته شد.

جین همانطور که امروزه می شناسیم در سال 1860 بوجود آمد، زمانی که Levi Strauss & Co که شلوارهای کار را از پارچه بوم سفت می ساخت، به درخواست مشتریانی که خواهان پارچه ای نرم تر و کم ترش بودند، سرژ دو نیم را به خط تولید خود اضافه کرد.

در سال 1873، لوی اشتراوس و ژاکوب دیویس اختراع مدل بلوز با پارچه مازراتی با شلوار پرچین کاری خود را به ثبت رساندند که از ترکیدن جیب و درزهای آن هنگام انجام کارهای سنگین جلوگیری می کرد. جین در اواخر دهه 1800 و اواسط دهه 1900 جزء اصلی پوشاک کشاورزی و صنعتی بود. هنوز هم عنوان شلوار کار مورد علاقه آمریکا را امروز حفظ کرده است.

جین در مد

در طول دهه 1950، آمریکای جوان شلوار جین آبی را کشف کرد و صنعت در ایالات متحده منفجر شد. شلوار جین آبی از فروش صرفاً به عنوان یک پارچه کار و کاربردی به جلب علایق مردم آگاه به مد تبدیل شد.

این مد به زودی به فرهنگ های دیگر گسترش یافت و جین به چیزی بیش از یک تکه پارچه تبدیل شد و به یک بیانیه اجتماعی تبدیل شد. هنگامی که نوجوانان آمریکایی و اروپایی از شلوار جین به عنوان مظهر ظاهر “الویس” یا “جیمز دین” استقبال کردند، شرکت هایی مانند لوی استراوس و اچ دی لی به سرعت پاسخ دادند.

ویژگی های جین

جین اصلی ویژگی منحصر به فرد خود را از نخ , رنگ نیلی , بافت و طرح و شستشو و پرداخت های فنی به دست می آورد .

مانند سایر پارچه‌ها، جین را می‌توان رنگ کرد، شست و شو داد، از نظر شیمیایی تکمیل کرد یا به صورت مکانیکی تکمیل کرد.

پرداخت های شیمیایی می تواند شامل استفاده از موادی مانند DP یا پرس بادوام، نرم کننده ها، دافع لکه ها، دفع کننده های آب و غیره باشد.

Denim, invented in Italy and initially made in France

شلوار کتان زنانه

تکمیل مکانیکی می تواند شامل برس زدن، سنباده زدن، حکاکی لیزری، تخلیه رنگ و بسیاری جلوه های جدید دیگر باشد.

این جلوه‌ها با ویژگی خاص نخ‌های جین، ویژگی خاص نخ‌های رنگ‌شده نیلی، ماشین‌آلات تخصصی پردازش پوشاک، فرآیندهای شستشو و تکمیل لباس جین، رنگ‌آمیزی بیش از حد لباس جین، و تکمیل عملکردی لباس جین امکان‌پذیر می‌شوند.

نخ جین

ظاهر و احساس نهایی یک لباس جین و پارچه مازراتی لباس مجلسی تا حد زیادی به نخ آن بستگی دارد .نخ می تواند از نرم تا سفت، حتی تا ناهموار، ضعیف تا قوی متغیر باشد. جهت پیچش و سطح پیچش نخ نیز بر اثر نهایی تکمیل لباس تأثیر می‌گذارد، همانطور که انتخاب نخ ریسیده شده با انتهای باز یا حلقه‌ای نیز تأثیر می‌گذارد. در سال‌های اخیر، پیشرفت‌ها در تولید نخ‌های افکت، مانند نخ‌های اسلاب، اکسنت، و استرچ نیز در ایجاد ظاهر جدید نقش داشته است. با جین، یکنواختی نخ مهم است. حتی نخ‌ها سطح صافی را ایجاد می‌کنند که می‌شوید یا سائیده می‌شود تا سایه‌ای یکنواخت پیدا کند. نخ های ناهموار که از نظر ضخامت متفاوت هستند منجر به تغییرات زیادی در سایه می شوند. در واقع با برخی از فرآیندهای تکمیل سایش، می‌توان نواحی ضخیم را تا هسته نخ سفید رنگ‌های نیلی سایید، در حالی که نواحی نازک ممکن است به سختی ساییده شوند.

History of Denim - Origin of Denim and Blue Jeans

قیمت پارچه فیلتراسیون

پیچ و تاب نخ تاثیر مشابهی روی نتایج رنگ و ساییدگی دارد. نخ‌های کم پیچ نرم‌تر هستند و نسبت به نخ‌های تاب‌دار با سرعت بیشتری شسته یا سایش می‌شوند. پیچ و تاب نخ همچنین روی دست پارچه، سفتی، استحکام، کج بودن، پوشش، روکش، ظاهر و سایر ویژگی‌ها تأثیر می‌گذارد. یکی دیگر از ویژگی‌های نخ که روی پرداخت تأثیر می‌گذارد، اندازه است که شامل مخلوطی از اندازه‌های نخ در یک پارچه است. اندازه های مختلف نخ بر روی پرداخت به روشی مشابه نخ های اسلاب تأثیر می گذارد. نخ‌های اسلاب نخ‌هایی هستند که برای ایجاد اثرات بلند و ضخیم روی آن‌ها با زیره‌ها در تار، پرکننده یا هر دو، ریسیده می‌شوند. نخ‌های با انتها باز و ریسیده حلقه‌ای هر دو می‌توانند جلوه‌های اسلابی را به دست آورند.

رنگ نیلی

رنگ نیلی یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر ظاهر جین است.  هنگامی که از رنگ‌های نیلی استفاده می‌شود، به پارچه کرپ مازراتی و پارچه جین توانایی منحصربه‌فردی می‌دهد تا پس از شستشوی مکرر رنگ خود را از دست بدهد.

رنگ نیل هزاران سال پیش به عنوان رنگ گیاهی از گیاه Indigofera tinctoria از هند و آفریقا منشا گرفته است. ردایی رنگرزی شده با نیل در حفاری در مصر پیدا شد و تخمین زده می شود که در حدود 2500 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده باشد.

در همان زمان در قاره آمریکا، نوع دیگری از گیاه نیل، Indigofera suffruticosa یا Indigofera erecta ، برای تهیه رنگ‌های نیل ناتال استفاده می‌شد. این یک رنگ مهم برای قوم مایا بود که از آن برای رنگ آمیزی قربانی های خود قبل از زخم شدن و همچنین رنگ آمیزی لباس های سلطنتی استفاده می کردند.

The best eco denim to help you go green in style | WIRED UK

پارچه فیلتراسیون تهران

در آب و هوای سرد دنیا، مانند اروپا، نیل نیز از گیاه ایساتیس tinctoria یا گیاه چوبی و Polygonum tinctorium که به نام علف گره رنگرز نیز شناخته می شود، تولید می شد.

در سال 1878 شیمیدان آلمانی آدولف فون بایر اولین رنگ مصنوعی نیلی را اختراع کرد. در واقع، نیل اولین ماده رنگزای مصنوعی نیل بود. تا سال 1914، تقریباً 95 درصد از تجارت نیل طبیعی ناپدید شد. امروزه، رنگ مصنوعی ایندیگو اساساً 100٪ از تمام محصولات جین را تشکیل می دهد.

در طول دهه 1980، شور و شوق طراحی جین با انواع مختلف طراحی وجود داشت. این مرحله در دهه 1990 با ایجاد شعار “بازگشت به اصول” توسط Levi Strauss & Company به پایان رسید. این امر احیای جین حلقه‌ای را آغاز کرد، اما در اواسط دهه 90، شور و شوق جین طراح با بسیاری از شرکت‌هایی که برندهای خود را تولید می‌کردند دوباره ظاهر شد. در حال حاضر، پیشرفت در تکنیک های تکمیل، به ویژه فرآیندهای پوشاک و فناوری پارچه خنک مانتویی، بازار شلوار جین جین با تکنولوژی بالا را ایجاد کرده است.

رنگ نیلی سایه روشن و عمیقی از آبی ایجاد می کند، اما میل ترکیبی کمی با پنبه دارد و در نتیجه می توان آن را به راحتی در فرآوری آسیاب شست. حتی پیشرفته‌ترین نسخه‌های مصنوعی نیل هم تمایل بهتری به پنبه دارند. پنبه رنگ شده کلید بسیاری از روکش های فعلی لباس جین است. پنبه با رنگ حلقه ای یا هسته سفید به نخی اطلاق می شود که با نیل به گونه ای رنگ می شود که هسته نخ سفید بماند. هسته سفید به وضوح قابل مشاهده است. بدون این جلوه حلقه‌ای، بسیاری از محبوب‌ترین ظاهر لباس‌های جین امکان‌پذیر نخواهد بود، اما با ساخت پارچه، رنگ‌آمیزی، تولید لباس و تکنیک‌های تکمیل، جین همچنان ظاهر تازه‌ای به خود می‌گیرد.

برای اطلاع از قیمت پارچه میتوانید به این سایت مراجعه کنید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.